איך היום משווקים שחקן כדורגל בעולם הדיגיטל ?

רמת הכדורגל הישראלי לא עלתה ולמרות זאת שחקנים רבים יוצאים לשחק בקבוצות מחוץ לישראל, מה השתנה פה?

אם בוחנים את רמת הכדורגל הישראלי על פי הנבחרת הלאומית, לא ניתן להאחז במשהו חיובי, אין עליה ברמת הכדורגל בישראל, לעומת זאת השחקנים הישראלים מתוגמלים טוב יותר מבעבר, מרוויחים יותר ומגיעים לשחק בקבוצות מפוארות יותר באירופה. השפעת העולם הדיגיטלי, מאגרי המידע והטכנולוגיה השפיעו באופן ברור על יכולת השיווק של שחקני כדורגל בין סוכנים וקבוצות ברחבי העולם, המרוויחים הגדולים – הסוכנים.

עשרות ליגיונרים ישראלים מסתובבים היום בליגות האירופיות, רובם מחפשים דקות משחק העונה וחלקם מצליחים להתברג באופן בולט בקבוצתם, כל זה לא עזר לשפר את תוצאותיה והישגיה של הנחברת הלאומית ורבים תוהים איך יתכן כי שחקנים רבים יוצאים לשחק בקבוצות גדולות באירופה ויחד עם זאת רמת הכדורגל בארץ לא התקדמה.

חלק מהותי בתופעה הזו של הצלחת השחקנים להגיע לקבוצות באירופה ולמשכורות גבוהות הינם הישג עצום של סוכני השחקנים הישראלים אשר השתפרו מאוד בשיטות העבודה, בקשר ובחיבור לקבוצות וסכונים בעולם וביכולות לסגור עסקאות טובות יותר מבעבר.

בישראל רשומים היום כ-65 סוכנים מורשים מטעם ההתחאדות ועוד עו”ד וסוכנים לא רשומים העוסקים בתחום, כמחציתם כמעט ולא פעילים, לצורך ההשוואה בפורטוגל ורומינה לדוגמא ישנם רק 60 סוכנים רשומים.
רבים המבקרים, מאמנים ובעלי קבוצות בעולם היוצאים באופן תמידי כנגד סוכני השחקנים ופועלם אך לסוכן השחקנים ישנו תפקיד מהותי, צורך מהותי בו השחקן עומד מול בעל קבוצה ומושפל בחוזה נמוך או באי יכולת להתמודד ולנהל משאי ומתן, בסופו של דבר בזכות הסוכנים המשכורות של השחקנים עלו עם השנים, הם הפכו לחזקים יותר ובעלי עוצמה גדולה אל מול בעלי הקבוצות ככל שייצגו יותר שחקנים.

 עולם הדיגיטל כמנגנון הצלחה

עד לא מזמן סוכני שחקנים השתמשו בכלים שונים כדי למכור ולשווק את השחקן, כאשר החשוב ביותר היה דיסק DVD המכיל קטעים שונים וערוכים של ביצועי השחקן, בשלב מתקדם יותר גם נשלחים DVD  עם משחקים מלאים לצפייה.
הסוכן היה נוסע ומנסה לתאם פגישות מול קבוצות / סוכנים באירופה דרך קשרים אישיים באם היו, השחקן היה צריך להגיע להתרשמות דבר שעלה כסף לעיתים לקבוצה ולעיתים לסוכן עצמו והיכולת לחבר בין שחקן לקבוצה היה איטי ומסובך יותר.

בשנים האחרונות תחום הדיגיטל התפתח והשפעתו ניכרת מאוד ומהותית בדרך המכירה והשיווק של שחקני הכדורגל ע”י הסוכנים.  כיום סוכני השחקנים מלווים ע”י חברות דיגיטל מקצועיות שמכוונות ועוזרת בשיווק השחקנים, מבניית מערכות סלולר ואתרי אינטרנט מתקדמים המהווים מאגר מידע של כלל הפרטים אודות כל שחקן המיוצג על ידי הסוכן.

 בלחיצת כפתור יכול הסוכן לשגר לכל מנהל קבוצה ברחבי העולם לינק לצפייה ברטיס שחקן וירטואלי המכיל את פרטי השחקן, שערים והופעות לאורך השנים, צפייה בתפקודי משחק של השחקן, תוקף החוזה, שפות ואף לצפות בסרטוני וידיאו ובמשחקים מלאים. כך יכולים מנהלי קבוצות וסוכנים נוספים לקבל את כל המידע אודות השחקן בקלות ובנגישות ישירות לסלולר, ללא צורך בשליחת אימיילים ארוכים, שליחה של DVD בדואר ונסיעות מיותרות.

הפלטפורמות השונות שפותחו לסוכני השחקנים מאפשרים לסוכן לצפות בסטטיסטיקה אודות הצפיות בשחקן ובמיוצג כלשהו, כך יכול הסוכן לגלות נתונים רבים כמו – כמה זמן ואילו חלקים צפו בוידיאו השחקן, כמה פעמים צפו? מי צפה ובעזרת דרכים אלו לחזות האם ישנה היענות רצינית לגבי השחקן.

כך בעזרת שימוש נכון בטכנולוגיה, סוכני שחקנים ישראליים שיפרו את שיטות העבודה והצליחו להגיע להשיגים מרשימים במיוחד בשנים האחרונות, הקשרים של הסוכנים הישראלים עם קבוצות וסוכנים באירופה הפכו לטובים יותר מבעבר, שחקנים ישראלים רבים יצאו ומצאו קבוצות ברחבי אירופה, המשכורות גדלו באופן ניכר והעמלות של הסוכנים הבכירים עלו בצורה משמעותית, אם פעם היו יוצאים 2 שחקנים לאירופה היום יוצאים 10.
ללא ספק סוכנים המצוידים ביכולות דיגיטל גבוהות משפרים באופן ניכר את יכולתיהם בשיווק של שחקן הכדורגל. 

איתור כישרונות ושחקנים ממדינות רחוקות

מסלול נוסף של סוכנים ישראלים רבים הינו ייבוא שחקנים ואיתור כישרונות ברחבי העולם, גם כאן לרשת האינטרנט חלק משמעותי, בעבר היה צורך לנסוע לארצות שונות עשרות פעמים, לעבור ממגרש למגרש ולנסות לאתר כשרונות, לפתח קשרים ואחר מכן לנסות למכור את השחקן, כיום הנושא הפך לפשוט יותר, בעזרת מאגרי מידע עצומים הקיימים ברחבי הרשת ושימוש ניכר ב-YOUTUBE  ניתן לאתר כשרונות ממדינות מרוחקות ואף ליצור קשר מהיר עם השחקן, הקבוצה או סוכן המקומי של אותו שחקן, כך בשיטת עבודה זו סוכנים רבים בעולם מעבירים שחקנים וכישרונות ממדינות שונות ופחות מפותחות כדוגמת אפריקה לרחבי אירופה.

בניגוד לשנים קודמות בהם לשחקני כדורגל ממדינות עולם שלישי היה קשה מאוד להתקדם, עולם הדיגיטל הופך את זה להרבה יותר נגיש, כיום בזכות הטכנולוגיה המתקדמת קל יותר לאתר שחקנים ולספח אותם לסוכנות שחקנים.

 הקבוצות מנסות לדלג על הסוכנים

בעלי קבוצות שמאסו בעמלות ובאינטרסים של סוכני השחקנים מנסים דרך מנהל הקבוצות לפעול לגייס שחקנים באופן ישיר ללא קשר מול סוכנים ישראלים,  גם הם משתמשים ברשת האינטרנט ומאגרי מידע של סוכנים בעולם כדי לנסות לאתר שחקנים לעמדות מפתח ואף לבצע את העברת השחקן ישירות מול הסוכן המקומי של השחקן ללא התערבות סוכן ישראלי ובכך לחסוך עמלה. שיטה זו מצריכה עבודה רבה של אנשי הקבוצה וסקאוטים, יתרון השיטה מלבד החסכון הכספי הינו הכוח לגייס שחקנים שאינם מיוצגים ע”י סוכנים ישראלים ובכך להרחיב את ההיצע הקיים בישראל לגבי שחקנים זרים, למרות זאת, מעטים הקבוצות שפועלות בשיטה זו ואף הסיכון הרב, הזמן הכרוך בהשקעה לאיתור שחקנים מתאימים ויצירת הקשר מול הסוכן המקומי של השחקן הופכת את המשימה לקשה יותר.  לעיתים הדבר מצריך בזבוז של משאבים רב מידי.

מאגרי המידע הקיימים ברשת מכילים אלפי שחקנים מכל העולם, המאגרים נאספו ע”י גורמים שונים ומוצעים בשיטות שונות, חלקם במנוי שנתי למאגר המידע, חלקם מציג פרטים בסיסית ואפשרות בתשלום לצורך צפייה בנתונים המלאים.

נכתב ע”י גיל רבי,
מנכ”ל משרד הדיגיטל רבי אינטראקטיב

http://www.rabbi.co.il

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top