הרפורמה בשוק הרכב

שר התחבורה ישראל כץ הכריז על רפורמה אשר מטרתה העיקרית היא הוזלת המחירים של רכבים חדשים וחלקי חילוף. הרפורמה מבוססת על פתיחת השוק לתחרות בין גורמים המעורבים בתעשיית הרכב בישראל. יישום הרפורמה אמור להביא כבר בשלב הראשון להסרת כשלי השוק וחסמי התחרות בענף הרכב. לאחר מכן, צפויה הרפורמה להוזיל את מחירי הרכבים החדשים לצרכן בכ-20%, ואת חלקי החילוף בעשרות אחוזים נוספים. רפורמה זו נדרשת עקב מעורבות יתר של גורמים בעלי אינטרסים בשוק הרכב, ולכן היא זוכה לתמיכה.

מלבד ההשפעה של הרפורמה בשוק הרכב על הצרכנים, צפויה להיות לה השפעה גם על המוסכים. אחד הסעיפים החשובים במתווה הרפורמה מדגיש את תחום התחזוקה. על פי הצעת ההחלטה, נושא הטיפול ברכב יוסדר גם בתקופת האחריות. חשוב מכך, הרפורמה קובעת כי יש להוסיף אל התחום “מוסך מומחה“. זהו סוג חדש של עסק אשר יוכל למעשה לטפל בכל כלי הרכב ללא יוצא מן הכלל, וכך יהווה תחרות לגורמים הקשורים ליבואני הרכב. במילים אחרות, הרפורמה משפיעה על הצרכן החל משלב רכישת הרכב, דרך התחזוקה השוטפת ועד טיפולים ותיקונים בלתי צפויים.

הרפורמה בשוק הרכב אמורה להגביר את השקיפות בפני אלו המבקשים להצטרף כמוסך רשת ליבואן. בצורה כזו תבוטל האחריות הבלעדית של היבואנים על הרכבים, והתחרות תהווה כלי עבור אזרח המעוניין להשוות מחירים ולקבל הצעה זולה יותר. שנית, לאחר הרפורמה בשוק הרכב יוגבר באופן משמעותי הפיקוח על העסקים. מטרתו של פיקוח מן הסוג הזה היא להגן על הצרכן ולמנוע הונאות.

סעיפים בולטים ברפורמה וההשפעה על המוסכים

יש לציין כי מלבד הסעיף הספציפי המתייחס אל תחזוקת רכבים, הרפורמה בשוק הרכב תשפיע על מוסכים גם בצורה עקיפה. ניתן לראות מספר דוגמאות המאוששת את הקביעה הזו:

א. יבוא כלי הרכב – לאחר הרפורמה תנתן לשר התחבורה סמכות להביא בחשבון שיקולי תחרות בעת מתן רישיון ליבוא. כך תעודד הרפורמה יבוא מקביל של כלי רכב תוך הסרת חסמים בפני יזמים.

ב. שיווק כלי רכב חדשים –הרפורמה אישרה מתן אפשרות לחברות ליסינג והשכרה למכור כלי רכב חדשים, ללא רישום. כך תאפשר הרפורמה לגורמים שאינם יבואני רכב, כמו מוסכים ומגרשי מכוניות, למכור כלים חדשים.

ג. חלקי החילוף – זהו סעיף, המשפיע בצורה אדירה על העלות של טיפולים לרכב. הרפורמה תסיר את החסמים שמנעו עד כה את הוזלת החלפים. יבוטלו דרישות ותקנים מיוחדים לישראל ויותאמו לתקינה בינלאומית, יוגדל היצע החלפים הקיים, יצומצמו העלויות ויקוצרו הליכי האישור. יוקם גם מאגר לחלקי חילוף והיבואנים יחויבו לפרסם את מלאי חלקי החילוף העומד לרשותם ואף את מחירם.

לסיכום, הרפורמה בשוק הרכב נכנסת לתקופה וכל אזרח ישראלי יוכל ליהנות ממנה. בעלי המקצוע כבר נערכים אל הרפורמה, ובקרוב מאוד אנו צפויים לראות גם את השינוי במחירים.

באדיבות מוסך אחים לוי גבעתיים

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top