קיקה – האם נמצאה המתחרה לאיקאה בישראל?

קיקה היא רשת רהיטים וציוד לבית שמקורה באוסטריה, באירופה היא נחשבת להצלחה כבר שנים וכעת היא עושה את צעדיה הראשונים בשוק הישראלי בתור המתחרה הרלבנטית ביותר לרשת איקאה המצליחה. הרשת עדיין לא פעילה בישראל, נכון לאוגוסט 2011 – כך שאפשר לחכות עם חגיגת הקניות המתוכננת בשבת – אך היא צפויה לפתוח את השערים של החנות הראשונה במתחם פולג (באופן טבעי בתור מתחרה לאיקאה…) ממש בקרוב.

אודות הרשת המצליחה מאוסטריה

אחרי שהציבור הישראלי התרגל לענקית השבדית שכבשה את השוק בסערה והביאה עשרות אלפי קונים בכל שבוע אל החנויות הגדולות והמעוצבות שלה בפולג ובראשון לציון, נכנסת לשוק שחקנית חדשה עם פוטנציאל משמעותי להוות תחרות לאיקאה בתחום הרהיטים. הרשת הקמה באוסטריה ועד היום היא חברה בבעלות משפחתית מלאה, היא פועלת בעיקר באוסטריה, הונגריה, צ’כיה ומדינות נוספות במזרח אירופה.

הרשת מעצבת ומייצרת רהיטים מגוונים מאוד לבית ומחוצה לו, מוצרים למטבח, חדרי שינה, גופי תאורה, כלי בית, מזרונים, פרקטים ובאופן כללי קטלוג מקיף ומגוון מאוד. רהיטי קיקה (Kika) נעים מקווים צבעוניים מאוד עד קווים שמרניים ופשוטים יותר, חנויות הרשת מעוצבות ומתוכננות בצורה נוחה ויעילה מאוד (אוסטרים אחרי הכל…) אך הרשת ותיקה מאוד ואינה מיועדת לחקות את איקאה אלא להוות לה אלטרנטיבה וגורם איכותי נוסף בשוק.

קיקה בישראל

ראשית הדרך של קיקה בישראל היא עוד בשנת 2009 אז הודיעו הגורמים המעורבים בעסקה על כניסת הרשת לישראל ופתיחה עתידית של החנות הראשונה במתחם פולג שבנתניה. רשת קיקה תפעל בישראל במודל של זכיינות ולא חנות בבעלות הרשת האוסטרית עצמה, הזכיין שפעל להבאת הרשת לארץ הוא איש העסקים, היחסית אלמוני בקהילה העסקית בישראל, סולומון בטיטו. בתחילה חבר בטיטו לחברת הבנייה והנדל”ן אשטרום אך לאחר תקופה מסוימת שותפות זו לא צלחה.

ההודעה על פתיחת חנות קיקה במתחם פולג הגיעה כמובן הרבה לפני השריפה הענקית של חנות הדגל של איקאה במתחם – שריפה שכילתה כמעט לחלוטין את החנות והשביתה אותה עד אמצע 2012 לכל הפחות. כעת מודיעה חברת קיקה ישראל כי פתיחת החנות מתוכננת לקראת סוף 2012 ובאופן כללי לפני פתיחת חנות איקאה המשופצת. עובדה זו יכולה להיות מכריעה בהצלחת הרשת ובנתח השוק שתצליח לתפוס אצל הצרכן הישראלי שכאמור מאוד אוהב את איקאה ואת הקונספט שהרשת השבדית הביאה למחוזותינו.

רשת קיקה בישראל תמכור רהיטים ומוצרים בעיצוב הרשת הבינלאומית, פריטים בעיצוב הזכיין הישראלי וברוח המותג הבינלאומי וכמו כן פריטים של חברות בינלאומיות אחרות מתחומי האופנה ועיצוב הבית. רוב הפריטים בחנות קיקה יהיו פריטים בהזמנה מיוחדת, קרי כאלו שיש לחכות כמה שבועות לפני קבלתם, כ-30% אמורים להיות פריטים שניתן לאסוף מיידית – להרכבה עצמית או מורכבים כבר בהתאם למהות המוצר.

חנות קיקה בפולג תכלול 4 קומות, תשתרע על פני 13,000 מ”ר, החנות כוללת מתחם משחקים לילדים ושני מסעדות/בתי קפה.

היבטי מימון של קיקה ישראל

נושא חשוב לגבי התנהלות זכיין קיקה בישראל עוד לפני פתיחת החנות הראשונה היא היבטי המימון. הזכיין כבר לא עמד ביעדים הראשוניים לפתיחת החנות, השותפות עם אשטרום ומקורות מימון אחרים לא צלחו כמתוכנן ויש ספק מסוים לגבי החוסן הכלכלי של החנות עוד לפני פתיחתה. לאחרונה הועלו שמועות כי קיקה ישראל מתכננת הנפקה בבורסה של ת”א עוד לפני תחילת הפעילות על מנת לגייס כסף מהציבור.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top