מחירי המזון בנתב”ג בדיון היום בכנסת: הנהלת נתב”ג צריכה לדאוג לציבור ולא למיקסום הרווחים של זכייני המזון

מנכ”ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו”ד אהוד פלג, קורא לכנסת להעביר מסר מחייב לגופים ציבוריים כדוגמת רשות שדות התעופה, שהם בראש ובראשונה נאמני הציבור ולא שותפים עיסקיים של הזכיינים, החולקים איתם ברווחיהם על גב הציבור.  אהוד פלג: “מחירי השחקים מרקיעי שחקים”. החשכ”ל הוציאה הנחיה בנושא גופים ציבוריים וקהל שבוי, אך ההנחיה לא מיושמת.

להלן טיעוני מנכ”ל המועצה לצרכנות בדיון בכנסת היום:

 

  1. השטח הוא שטח ציבורי:  גם הציבור שותף במה שקורה בו.  השותפות צריכה להתבטא גם בשותפות ברווחים על דרך של סיבסוד מחירי המוצרים.  רשות שדות התעופה מקבלת את השטח מן המדינה = מן הציבור. והיא נהנית מהשטח הזה כבסיס להכנסות לא רעות, ולמשכורות לא רעות.  היכן התשלום לציבור: באופן של התחשבות בגובה המחיר או הבטחת מחירים סבירים?

  1. הטיעון השני הוא כי מצב הצרכנים בנתב”ג הוא מצב של לקוחות שבויים.  אחרי נסיעה של שעות לעיתים, בהמתנה של שעות ולפני נסיעה של שעות, לעיתים בחברות שלא מגישות מזון ושתייה, כיצד מבטיחים שמצב זה לא ניצול לרעה בהצבת מחירים גבוהים?

  1. הציפיה מרשות שדות התעופה כגוף ציבורי המפעיל שטח ציבורי, הוא שתשלב במכרזים תנאי הקובע רף עליון למחירים שניתן לגבות, לפחות על חלק מן המוצרים, שרף זה יבטיח מחירים סבירים לצרכנים האם זה קורה?

  1. לאחר פרשה דומה עם מכרז הרכבת להפעלת דוכני משקה ומאפה ברציפים, פנתה המועצה הישראלית לצרכנות לחשכ”ל, בדרישה שתצא הוראה המחייבת את כל הגופים הציבוריים ממשלתיים להכניס הוראה כזו במכרזים שהם מוציאים לזכיינים.

  1. החשכ”ל בחנה את הנושא והחליטה להוציא הנחיה כזו.

  1. רשות שדות התעופה מונחת בתקנות חובת מכרזים לפעול בשים לב להוראות חשכ”ל או על פי נוהל פנימי כתוב שתקבע.

  1. המועצה לצרכנות מבקשת לדעת כיצד יתכן שרשות שדות התעופה מאפשרת למצב בלתי נסבל זה של מחירים בשחקים להמשיך ולפגוע בצרכנים?

  1. מנכ”ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו”ד אהוד פלג, קורא לכנסת להעביר מסר מחייב לגופים ציבוריים כדוגמת רשות שדות התעופה, שהם בראש ובראשונה נאמני הציבור ולא שותפים עיסקיים של הזכיינים, החולקים איתם ברווחיהם על גב הציבור.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top