העתיד נמצא אצל הסטודנטים והיוזמה של אמיר יקותיאל

מבלי ששמנו לב הפכו ציבור הסטודנטים בישראל לאחד מקבוצות הכח המרכזיות באוכלוסיה, איך אפשר לממש גם כח כלכלי וגם יוזמות חברתיות שמתכנסות ביחד

מעונות לסטודנטים הם כבר לא מילה גסה, ואת זה מוכיח, היזם אמיר יקותיאל עם הפרויקטים שהוא מתכנן במגוון גדול של ערים בארץ. אלא שציבור הסטודנטים בישראל קיבל תנופה אדירה בשנה האחרונה. אולי אחד הדברים החשובים היה הנפקת כרטיסי החבר שמקנים שלל של הנחות לאותו ציבור. אם עד היום ארגון “חבר” בלט בראש הפירמידה עם ההטבות שהוא הקנה לחבריו, משרתי צבא הקבע, הרי כיום, מועדון הלקוחות החדש של הסטודנטים נושף בעורף. הסיבה: יותר מ300 אלף סטודנטים הם כח כלכלי שאי אפשר לזלזל בו.

מנהיגי התאחדויות הסטודנטים לדורותיהם בדרך כלל בלטו בעשיה למען הסטודנטים, רבים מהם גם הגיעו לכנסת לאחר מכן, אולם דומה שמנהיג הסטודנטים החזק ביותר שהיה  והוכיח את כוחו היה חבר הכנסת בהווה, איציק שמולי. אין ספק שלמחאה החברתית שפרצה בתקופתו הייתה השפעה גדולה על עלייתו של האיש שהפך באחת למנהיג רציני או למבוגר האחראי של המחאה החברתית כפי שנהגו לקרוא לו. אלא שגם שמולי ניצב חסר אונים מול אחת הבעיות הקשות של הסטודנטים, המחסור במקומות מגורים במחירים הוגנים שיכולים להתאים לציבור כזה. ממשלות ישראל לא הפנימו בעבר שהסטודנטים הם אולי ההון האנושי המשמעותי ביותר שקיים והן צריכות לטפח עבורם סביבת לימודים שיעניקו להם את האפשרות ללמוד מבלי להיות טרודים בבעיות אחרות בחיים של מציאת עבודה, פרנסה וכדומה.

מעונות כנקודת מפנה

למילה בית יש משמעות גדולה עבור הישראלים, כראיה לכך אפשר לראות בשנים האחרונות קמפיינים מסחריים חשובים וגדולים שמשתמשים במוטיב הבית כאל הדבר המאחד את כולנו. כך למשל הבית של תנובה, הבית של אל על ועוד ועוד. אלא שלסטודנטים במדינת ישראל באופן מסורתי לא היה בית לחזור אליו, ואם היה, מדובר היה על מבנה רעוע שנבנה כמסורת בנייני הרכבת של פעם, ראו דוגמת מבני המעונות של אוניברסיטת תל אביב. אלא שהיום כבר הובן בכל העולם ובאיחור אופנתי גם בישראל, כי הבסיס עליו נשענים הלימודים האקדמאיים הוא הסביבה הומכת שלהם. וכאן הייתה צריכה להיכנס מדינת ישראל עם תמיכה למעונות, אלא שהמדינה לא הייתה שם ואת המקום מילאו וממלאים בהדרגה יזמים פרטיים שמבינים שבניית בית לסטודנטים זה לא רק צעד כלכלי אלא גם צעד חברתי מהמעלה הראשונה.

יזמים באקדמיה

אחת הדוגמאות היפות של העניין הזה הוא הסיפור של היזם אמיר יקותיאל מהוד השרון שהחליט להשקיע בבניית מעונות לסטודנטים בערי הפריפריה, במקומות בהן קיימות מכללות, אבל תשתיות המגורים עבור הסטודנטים הן עדיין יקרות. אמיר יקותיאל הבין שבהוד השרון, הרצליה, צפת, נתניה וערים נוספות – כדי לחזק את עמוד השידרה של העיר וכדי שיהיה מנוף כלכלי – יש הכרח לתכנון ולבנות מעונות לסטודנטים שיקדמו את אותן ערים קדימה.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top