התערוכה החתרנית “הספרייה הפטריוטית” מגיעה לישראל

תערוכת המחאה האמריקנית “הספרייה הפטריוטית” מגיעה לראשונה לישראל, ומציגה ספרים שהוגדרו מסוכנים ע”י המימשל האמריקני. 

מארגני כנס ההוצאה לאור בשנקר, בו תתארח התערוכה, בחרו להוסיף לה גם “ספרים חתרניים” תוצרת ישראל.

בימים 29-30 באפריל, יתקיים ב”שנקר” ברמת גן כנס בינלאומי, המשולב עם תערוכה וסדנאות תחת הכותרת “הדחף להוציא לאור”. הכנס מתנהל ביוזמת המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר בראשות איציק רנרט בשיתוף קבוצת “אפשרויות של ספר”, ויאתגר את התפיסות המקובלות – עיצובית, תרבותית ופוליטית – של מושג ההוצאה לאור, הן של ספרים “קונבנציונליים” והן של ספרים אלטרנטיביים על סוגיהם.

במסגרת הכנס תוצג בשנקר, לראשונה מחוץ לגבולות ארה”ב, תערוכת “הספרייה הפטריוטית”, ובה ספרים הנחשבים כחתרניים ומסוכנים וכאלה שהוצאו בעבר אל מחוץ לחוק. “הספריה הפטריוטית” הוקמה ע”י קבוצת האמנים “פינישינג סקול” מסן פרנסיסקו, בתגובה לחוק הפטריוט (the patriot act) שהועבר בארצות הברית לאחר פיגועי הטרור של ה -11 בספטמבר 2001. הספריה הוקמה לאחר שהאמנים גילו כי נציגי ממשל שונים נכנסו, בחסות החוק, לספריות וביקשו גישה לכרטיסי קורא, על מנת לזהות מי קורא “ספרים מסוכנים”.

 התערוכה הייחודית בנויה למעשה כספרייה אמיתית, עם פינות קריאה ומדפי ספרים, בה ניתן לעיין בספרים באופן אנונימי, ללא רישום בכרטיסי קורא. התערוכה היכתה גלים רבים בארה”ב, וזוהי הפעם הראשונה שהיא מוצגת מחוץ לארצות הברית.

 בשיתוף פעולה עם קבוצת פינישינג סקול, קבוצת אפשרות של ספר מביאה לישראל את מיצג  הספריה הפטריוטית, ומרחיבה אותה בספרים בעברית וערבית, הממקמים את הרעיון המופרך של ”ספרים מסוכנים” בישראל של 2012.

 מעבר למיצג ה”ספרייה פטריוטית”, כנס “הדחף להוציא לאור” בשנקר, שנועד לבדוק מחדש את גבולות ותפקידי עולם ההוצאה לאור בישראל של היום, יעסוק בשאלות שנויות במחלוקת נוספות, ובראשן החלטת ממשלת ישראל לאסור על ייבוא ספרים בערבית והשפעותיה. הכנס יארח אמניות איראניות לסדנה ייחודית, בה תתארח אמנית איראנית אנונימית מטהראן באמצעות האינטרנט.

 במקביל ל”ספריה הפטריוטית” יוצגו ספרי אמן, תוכנות וסביבות דיגיטליות להוצאה לאור, ספרים המאורגנים בקונספטים שוברי מוסכמות, ספרים בעיצוב סטודנטים ובוגרי המחלקה לתקשורת חזותית, פרסומים עצמאיים, ספרים על עיצוב וספרים על ספרים.

 הספריה הזמנית תוצג בין ה-29.04 עד ל-03.05 בגלריה המרכזית ב”שנקר” (ידע-עם 8, רמת גן) בין השעות 10:00 עד 20:00
ספרים מסוכנים: 

ספרים מסוכנים

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top