תל אופן – מהפכת התחבורה בת”א עולה על אופניים

נושא התחבורה הוא אחד המרכזיים והבעייתיים ביותר בתל אביב, עם צפיפות גדולה מאוד בכבישים וברחובות העיר ועם מיעוט מקומות חנייה. לכן, וגם על מנת לשפר את מערך החיים ונושאים כמו זיהום אוויר וכדומה בעיר תל אביב העירייה משיקה באפריל 2011 את הפרויקט המבורך תל אופן – השכרת אופניים בתל אביב. פרויקט תל אופן מייתר את הצורך בנסיעות ברכב למטרת סידורים קצרים וקרובים או הוצאות על מוניות וכדומה ופותר לחלוטין את הבעיות המוכרות של חנייה, מה לעשות עם אופניים פרטיות בעיר מוכת גניבות אופניים וכדומה.

פשטות ונוחות של השכרות אופניים בתל אביב

פרויקט תל אופן הוא פרויקט ציבורי-פרטי שכולל השתתפות של עיריית תל אביב–יפו עם הזכיין הפרטי שזכה במכרז, חברת FSM. במסגרת התכנית של השכרת אופניים תל אביב יפרסו עשרות תחנות עגינה לזוגות אופניים אשר ניתן יהיה לאסוף בצורה יעילה ומהירה ולהשאירן באחת מתחנות העגינה האחרות ברחבי העיר או להחזירה לאותו מקום. האופניים שישמשו לתכנית תל אופן יהיו פשוטות אך חסונות ועמידות בפני נסיעות תכופות, פגעי מזג אוויר וכדומה.

שירות תל אופן יעבוד במתכונת של מנויים לתקופות שונות כאשר כל מנוי יקבל שבב חכם שיותקן על מחזיק מפתחות שבאמצעותו ניתן לשחרר את האופניים שמחוברות לעמודים מגנטיים כחלק ממערכת ממוחשבת בכל תחנת עגינה. חצי שעת ההשכרה הראשונה היה חינם וכל חצי שעה לאחר מכן תהיה בתשלום של 5 שקלים, התעריף עולה בהדרגה לאחר כשעתיים שימוש – אך הייעוד הוא בעיקר לנסיעות קצרות במרחב העירוני. התשלום עבור זמן ההשכרה יתבצע באמצעות כרטיס אשראי.

מדובר על פרויקט שקיימים דוגמאות מוצלחות אליו (וגם כמה שלא הצליחו במלואן) בערים רבות בעולם, השכרת אופניים בתל אביב באמצעות מערכת תל אופן אמורה להיות פשוטה מאוד ולכן גורמים רבים צופים לפרויקט הצלחה. כמובן שבמסגרת ההיערכות לפריסה רחבה של אופני תל אופן לוקחים בחשבון נושאים של השחתה, נזקים וכמובן גניבות אך זהו חלק מהעניין של הרצת פרויקט תחבורתי כזה. יש לציין כי משתמשי תל אופן שלא יחזירו את האופניים יספגו קנסות על גם במקרה של גניבת האופניים.

סדר הגודל של פרויקט תל אופן להשכרת אופניים בתל אביב

 • 150 תחנות עגינה בפריסה כלל עירונית, 75 בשלב ראשון והשלמת המספר עד סוף 2011.
 • 1,500 זוגות אופניים של פרויקט תל אופן, 750 בשלב ראשון והשלמת כל המכסה עד סוף 2011.
 • 250 מטר – המרחק בין כל תחנת עגינה.
 • צופים שימוש של כ-8,000 משתמשים מדי יום בשירות השכרת אופניים תל אביב.
 • עלות המנויים היא 14 ש”ח ליומי (20 בשבת וחגים), 60 ש”ח לשבועי ו-240 ש”ח לשנתי (280 ש”ח למבקרים).

יישום פרויקט תל אופן

גורמים רבים בעירייה ובארגונים הסביבתיים צופים הצלחה לפרויקט תל אופן להשכרת אופניים והשאיפה היא אכן לעמוד ביעדים מבחינת כמויות והכנסות. נושאים שעשויים להיות בעייתיים הם כמות ופריסת שבילי האופניים בעיר, החוק לגבי חובת לבישת קסדה בעת רכיבה, יעילות העברת האופניים בהתאם לביקושים על ידי הזכיין, תחזוקת הכלים וכמובן נושאים של גניבות וונדליזם. אין ספק כי תל אופן הוא אבן דרך משמעותית לעיר תל אביב ויוזמה שמקדמת את החיים בעיר משמעותית לתושבים.

קרא עוד על פרוייקט תל אופן (כולל מפת תל אופן)

3 thoughts on “תל אופן – מהפכת התחבורה בת”א עולה על אופניים”

 1. Pingback: תל אופן – השכרת אופניים בתל אביב

 2. יוזמה ברוכה אם כי קצת בעייתית.
  המנוי הוא למעשה לחצי שעה בלבד בכל “לקיחה” של אופניים. מעבר לזה כל חצי שעה נוספת תחוייב ב- 5 ש”ח.
  בהתחשב שהרבה מהתושבים מרחק הרכיבה מביתם בת”א למקום העבודה בתוך תל-אביב , יארך כ- 40-45 דקות… משמע שבכל “צד” יעלה למשכיר 5 ש”ח נוספים שזהו מכמעט מחירו של קו אוטובוס בעיר ולחילופין, מחיר חניית המכונית במקומות כחול-לבן קרוב מאוד להוצאה היומית.
  לדעתי חכם יהיה להאריך את הזמן הראשוני, לפחות למנויים תושבי העיר, לשעה.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top