פרויקט תל אופן – חידוש משמעותי ומבורך בתחבורה התל אביבית!

אם עד היום השכרת אופניים בתל אביב הייתה אפשרית רק במחירים יקרים מאוד מחנויות האופניים למיניהן ובפועל זו לא באמת הייתה אפשרות ריאלית עבור תושבי תל אביב או המבקרים בה, עיריית תל אביב-יפו נכנסת במרץ לפרויקט תל אופן השכרת אופניים תל אביב. מדובר על פרויקט שרבים כמוהו קיימים בעירם אירופה והעולם והוא משדרג משמעותית את תחום התחבורה העירונית בתל אביב – אם אין רכבת קלה אז לפחות השכרת אופניים נוחה, יעילה וזולה יש!

עשרות תחנות בכל העיר

פרויקט תל אופן שיוצא לדרך באופן רשמי בחודש אפריל 2011 יפעל בצורה מאוד פשוטה וכביכול יעילה. חברת FSM הפרטית זכתה במכרז של העירייה להפעלת השירות, בשיתוף עם העירייה. חשוב לציין כי שירות תל אופן מיועד בראש ובראשונה לתושבי תל אביב ולא לתיירים או מבקרים, למרות שגם אלו מוזמנים להשתמש בו כמובן. שירות השכרת אופניים בתל אביב יהיה מבוסס על רכישת מנויים יומיים, שבועיים או שנתיים, השימוש בחצי השעה הראשונה יהיה חינם למנויים לשירות ומעבר לכך המחיר יהיה 5 ש”ח לכל חצי שעת השכרה עם תעריף שעולה לאחר כמה שעות – אם המשתמש לא מחזיר את האופניים הוא יחויב בקנס כספי בעלויות משתנות על פי זמן אי ההחזרה, גם במקרה של גניבה.

בשלב ראשון, פרויקט השכרת אופניים תל אביב יכלול 750 זוגות אופניים, 1,500 מקומות עגינה/חנייה ו-75 תחנות בפריסה רחבה בעיר. השלב השני שאמור להיות מיושם עד סוף 2011 יכלול בסה”כ 150 תחנות עגינה, 1,500 אופניים וכ-3,000 מקומות עגינה. תחנות תל אופן אמורות להיות ממוקמות בפריסה רחבה כאשר המרחק המירבי בין התחנות יהיה רק 250 מטר.

עלות המנוי לשירות השכרות אופניים תל אביב

 • מנוי יומי: 14 ש”ח או 20 בשבתות וחגים
 • מנוי שבועי: 60 ש”ח
 • מנוי שנתי: 240 ש”ח לתושבי תל אביב ו-280 ש”ח למבקרים.

כל הגורמים צופים הצלחה

העירייה והיזם מתבססים על סטטיסטיקות מפרויקטים דומים ברחבי העולם וגורמים מקצועיים אחרים בהחלט צופים הצלחה לפרויקט תל אופן להשכרת אופניים בתל אביב. הצפי הוא שכול זוג אופניים יעשה לפחות 10 נסיעות ביום, כלומר 7,000-8,000 משתמשים ליום. גורמים בעירייה ובזכיין הפרטי צופים כי הפרויקט יהיה רווחי בשלבים מוקדמים שלו וכי לא יהיה צורך במלוא התקציב של 120 מיליון השקלים לשנה כי לא יהיה צורך בכיסוי הפסדים לזכיין.

ארגוני סביבה ותחבורה כמובן מברכים על היוזמה של תל אופן אך מביעים חשש כי התשתית הקיימת של שבילי האופניים לא תספיק לעמוד בביקוש לאופניים ובכמות המוגדלת של תנועת הדו-גלגליים ברחבי העיר. כמו כן, מבחן חשוב לפרויקט השכרת אופניים בתל אביב יהיה התחזוקה של הכלים והעברת האופניים בין תחנות העגינה בהתאם לביקוש ולהיצע (יבוצע בעזרת משאיות של הזכיין).

מפה תל אופן
הקליקו על המפה להגדלה

2 thoughts on “פרויקט תל אופן – חידוש משמעותי ומבורך בתחבורה התל אביבית!”

 1. Pingback: תל אופן – מהפכת התחבורה בת"א עולה על אופניים

 2. עוד טכנולוגיה שגויסה לתל-אופן היא האפליקציות לסלולר

  אפשר לגשת ממכשירים סלולרים לאפליקציה אינטרנטית
  http://telofunApp.com
  ולראות מידע RealTime על זמינות האופניים בתחנות השונות

  נור

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top