טיפים לעיצוב מרפסת ירוקה

מאת: מקסין לויטה

מרפסות לעיתים קרובות מאוד לא מנוצלות או אפילו גרוע יותר, מסיימות בסופו של דבר כשטח אחסון נוסף עבור אופניים ושאריות חפצים שאינם בשימוש. חשוב להבין שעם תכנון יצירתי ומאמץ לא גדול, המרפסת שלך יכולה להפוך לגן עדן חיצוני יפה של דירתך. איך עושים זאת?

ראשית, עליך לקחת בחשבון מספר גורמים חשובים לפני ביצוע תכניות משגשגות עבור עיצוב המרפסת שלך כמו למשל גודל הצמחים ותחזוקתם. חשוב להבין שכל סנטימטר של שטח נחשב, לכן השתמש בכל השטח הזמין במרפסת, כולל קירות ומעקות. תמיד תחשוב גבוה ועשה שימוש מרבי בשטח האנכי, למשל על ידי שימוש בצמחים נתלים או תליית סלסלות כשמתוכם מתפרצים פרחים – באופן זה גינתך תיראה גדולה יותר ומלאת צבע וטעם.

משקל

לפני שמתחילים, בדוק כמה משקל המרפסת שלך יכולה לשאת. מיכלים מלאי אדמה יכולים להיות כבדים מאוד. על מנת להקטין את משקל החול במיכלים גדולים, ממלאים את התחתית עם פלסטיק או קלקר. השתמש במכלים בעלי משקל קל.

פרטיות

אם המרפסת שלך היא לא פרטית מאוד, מומלץ לשקול הצבת מספר מסכים. ישנן אפשרויות רבות זמינות בגן הקרוב לבית או במרכז הבניין, כגון מסכי במבוק או עץ. מסכים אלה יכולים למלא 2 פונקציות: מעבר לעובדה שהם מסתירים את השכנים, הם גם חשובים להשלמת רעיונות העיצוב שלך. גם אם כבר יש לך קירות, הצבת גידור במבוק על קירות קיימים יכול לשנות לחלוטין את מראה המרפסת.

רוח ושמש

מרפסות יכולות לסבול מתנאי מזג אויר קיצוניים. עצם העובדה שהן גבוהות מעל הקרקע, הן נחשפות גם לחום של הקיץ וגם לרוח ולגשם של החורף. הבן את תנאי הגידול שלך ואת הדרישות של הצמחים שבחרת, ובאופן זה תוכל לבחור את הצמח הנכון במקום הנכון. למשל, ישנם צמחים היכולים לקבל יותר משמונה שעות של חשיפה לשמש ביום. במהלך חודשי הקיץ, צמחים במכלים עלולים להתייבש לעיתים קרובות מאוד ולכן יש להתבונן ולהיזהר. ואילו בחורף, רוחות חזקות בגובה רב יכולות להפיל אפילו מכולות כבדות יחסית, לכן יש לבחור את הצמחים המתאימים. לצורך מחסה מפני הרוח והשכנים, יש לספק שובר רוח כגון צמחים גבוהים ומהודקים.

גישה ואחסון

זכור כי הכוונה בגינון מהקרקע היא להביא את כל מכולות האדמה והצמחים במדרגות או במעלית ולאחר מכן לשאת את כל השאריות למטה. הקפד שהעצים והשיחים שאתה קונה ייכנסו לתוך המעלית או שניתן לשאת אותם במדרגות. בנוסף, בעיצוב שלך כלול ארון קטן שבו יהיה מקום לאחסן כלים, שקיות של אדמה, מכולות נוספות, דשנים, כריות וכל דבר אשר לא ניתן להשאיר בחוץ.

ריהוט גן

הוספת ריהוט מעוצב היטב יכולה להפוך את המרפסת לחמימה ומזמינה. חשוב לקחת בחשבון את גודל המרפסת לפני רכישת רהיטי גן. אם המרפסת היא קטנה, יש לבחור זוג כיסאות ושולחן קטן. הוסף עניין וצבע נוסף על ידי כריות שעמידות בפני מזג האוויר. עבור מרפסות גדולות יותר, שולחן פאטיו ומטריה יוצרים מקום נפלא להירגע. כיסאות דקי רגליים ושולחן עם קווים נקיים – כמו למשל ברזל יצוק וזכוכית – ייראה טוב יותר מאשר כאלה כבדים. עם מקומות ישיבה נוחים וריהוט מעוצב, מרפסות יכולות בקלות להפוך למקום מצוין עבור אירוח אורחים.

גינת צמחי תבלין

תבלינים הם תוספת מושלמת לכל גינה – הם קלים לתחזוקה, זולים ויכולים לפעמים לגדול למשך כל השנה. הקדש פינה שטופת שמש לכמה כדים קטנים ומעוטרים המכילים את התבלינים האהובים עליך. זה לא רק מוסיף צבע למרפסת אלא גם מספק תחביב מהנה וכמה צמחי תבלין טעימים לבישול גורמה.עיצוב מרפסת

 

מקסין לויטה, בעלת ניסיון עסקי רחב בפרסום ושיווק. יזמה ביחד עם פוריה פריד, את תערוכת הפרחים ועיצוב הגינות הראשונה מסוגה בארץ שתתקיים בפארק רעננה בחוה”מ פסח, 21-23.4.11. מדובר בתערוכה ארצית חדשה של פרחים, עיצוב גינות ושזירה, ברוח תערוכת הפרחים צ’לסי שבלונדון, אשר תביא לעיר רעננה את מיטב מעצבי הפרחים והגינות אשר יקימו תצוגות ושזירות פרחים, תחרות עיצוב גינות, יחד עם מערך של מוצרי גן, פרחים, צמחים ומזון.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top