איך מונעים שבץ – אתר חדש עלה לאוויר

האיגוד הקרדיולוגי בישראל העלה לאוויר אתר חדש אשר יעסוק במניעת שבץ מוחי בקרב אנשים המתמודדים עם פרפור פרוזדורים. האתר נקרא מונעים שבץ: Stopstroke.co.il

האתר כולל מידע המיועד לחולים ולבני משפחתם על הקשר בין פרפור פרוזדורים ושבץ מוחי וכן מאפשר להזמין ולקבל בדואר חוברת מידע. באתר ניתן להפנות שאלות לרופאים קרדיולוגים בפורום מומחים וכן לקבל מידע מקדים כיצד להתכונן לפגישה עם הרופא.

בנוסף ניתן למצוא באתר שאלון אינטראקטיבי בו ניתן לבצע הערכה אישית לדרגת הסיכון לשבץ מוחי. האתר הוא חלק ממסע הסברה להגברת המודעות לקשר בין שבץ מוחי ופרפור פרוזדורים שהחל בימים אלה ושותפים לו האיגוד הנורולוגי בישראל והאיגוד לרפואה פנימית בישראל. על פי נתוני האיגוד הקרדיולוגי חולים רבים עדיין מקשרים בין פרפור פרוזדורים להתקף לב ואינם ערים לכך שהסכנה האמיתית היא קבלת שבץ מוחי. מסתבר כי למעלה מ – 40% מהחולים עם פרפור פרוזדורים הנמצאים בסיכון גבוה לשבץ מוחי לא קיבלו טיפול מתאים למניעת שבץ מוחי. כיום בישראל קיים מגוון תרופות יעילות חדשניות ומתקדמות, הנמצאות בסל הבריאות והיכולות למנוע כ- 70% ממקרי השבץ המוחי בחולים עם פרפור פרוזדורים ומאפשרות הגנה טובה יותר מפני שבץ מוחי.

פרופ’ חיים לוטן, נשיא האיגוד הקרדיולוגי בישראל ומנהל המערך הקרדיולוגי בהדסה עין כרם מסר כי: “אנו מקווים ומאמינים כי האתר יועיל לחולים שלנו וכי הוא יהווה תמיכה חשובה בטיפול בהם. מטרתנו להסביר את הקשר בין פרפור פרוזדורים ושבץ מוחי ולהגביר את המודעות לכך שניתן להפחית את הסיכון של חולים הסובלים מפרפור פרוזדורים ללקות בשבץ מוחי”.

 פרפור פרוזדורים והקשר לשבץ מוחי

פרפור פרוזדורים היא הפרעה בקצב הלב המתבטאת בהרגשת דופק מהיר ובלתי סדיר ומלווה לעיתים בקוצר נשימה, כאבים בחזה, הרגשה כללית רעה וירידה באיכות החיים. הפרעת הקצב מגבירה באופן משמעותי את הסיכון ליצירת קרישי דם בחלל הלב השמאלי העליון ויצירת תסחיף שעלול להגיע לזרם הדם ולמוח. על כן, המטרה העיקרית בטיפול בחולי פרפור פרוזדורים הינה למנוע ההיווצרות של קרישי הדם בלב ולהגעתם אל המוח ובכך להגן על המוח מפני שבץ.

איך מונעים שבץ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top